"I have a dream" - Photometria Awards 2019

Θεματική: "I have a dream"
1-30.4.2019 Διαγωνισμός "I have a dream" 2019

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΠΡΟΒΟΛΕΣ 2019                   

 

Θέατρο Παλαιών Σφαγείων Ιωαννίνων (Πολιτιστικός Χώρος Δ. Χατζής), 21:00

 

 Μένοντας πιστοί στο εγχείρημα ένταξης της «κινούμενης εικόνας» σε ένα κατά κύριο λόγο φωτογραφικό φεστιβάλ, αλλά και θέλοντας να αναδείξουμε προσπάθειες νέων καλλιτεχνών της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθώς και ταινίες σημαντικές για τον τόπο μας, τα Ιωάννινα, σας παρουσιάζουμε το φετινό μας πρόγραμμα. Καλή απόλαυση!

 


  

Συνοπτικό Πρόγραμμα:

Δευτέρα 3/6 "Το μπαλκόνι - Μνήμες κατοχής", 21:00, Διάρκεια: 101'

Τρίτη 4/6 "Photometria Screenings Open Call, Κατηγορία: Animation", 21:00, Διάρκεια: 142'

Τετάρτη 5/6 "Photometria Screenings Open Call, Κατηγορία: Ταινίες Μικρού Μήκους", 21:00, Διάρκεια: 120'

Πέμπτη 6/6 "Photometria Screenings Open Call, Κατηγορία: Ταινίες Μικρού Μήκους", 21:00, Διάρκεια: 118'

Παρασκευή 7/6 "Photometria Screenings Open Call, Κατηγορία: Ταινίες Μικρού Μήκους", 21:00, Διάρκεια: 129'

Σάββατο 8/6 "Photometria Screenings Open Call, Κατηγορία: Video Art", 21:00, Διάρκεια: 63'

 

Τετάρτη 29/5 - Κυριακή 9/6: Προβολή των portfolio των συμμετοχών του Parallel Voices, Σαλίγκαρος Καφέ 

 


 

Αναλυτικό Πρόγραμμα:

 

Το μπαλκόνι - Μνήμες κατοχής, Δευτέρα 3/6, 21:00, Διάρκεια: 101'


 

 Ανατριχιαστικές στιγμές καταγράφει το βραβευμένο ντοκιμαντέρ «Το Μπαλκόνι - Μνήμες Κατοχής» του Χρύσανθου Κωνσταντινίδη, βασισμένο στην έρευνα του Γερμανού ιστορικού Prof. Dr. Christoph U. Schminck- Gustavus. Η ιστορία ενός ολοκαυτώματος την περίοδο της γερμανικής κατοχής που ελάχιστοι γνωρίζουν.

1943: Γερμανοί αλπινιστές καταδρομείς εισβάλουν στο χωριό Λιγκιάδες στο επονομαζόμενο «Μπαλκόνι των Ιωαννίνων», σκοτώνουν αδιακρίτως βρέφη, παιδιά, γυναίκες, γέροντες και τυλίγουν τα σπίτια στις φλόγες. Την επόμενη ημέρα ένα μωρό 14 μηνών βρέθηκε ζωντανό από τους συγχωριανούς του να θηλάζει στη νεκρή μητέρα του όντας τραυματισμένο από ξιφολόγχη στην πλάτη.

1989: Ο Γερμανός ιστορικός επισκέπτεται το χωριό, μαγνητοφωνεί τις μαρτυρίες των 5 επιζώντων και διερευνά τα γερμανικά αρχεία.

2017: Οι μεταπολεμικές γενιές ακούν για πρώτη φορά τις κασέτες με τις μαρτυρίες των προγόνων τους που επέζησαν του ναζιστικού εγκλήματος.                                  

Τεκμήρια, μνήμες, πένθος, αποτυπώνονται στην ταινία αναδεικνύοντας το συλλογικό τραύμα που άφησε πίσω της η θηριωδία των ναζί.

 

 


 

 

 Στα πλαίσια της φετινής διοργάνωσης και με σκοπό την ανάδειξη νέων τρόπων αξιοποίησης της εικόνας, σας παρουσιάζουμε τις προβολές που ξεχώρισαν από τις 2036 συμμετοχές του 2ου ανοιχτού διαγωνισμού Animation, Video Art και Ταινιών Μικρού Μήκους.

 

Τρίτη 4/6, Animation, 21:00, Διάρκεια: 142'

 

- The Beard, 7'3'', Sofya Badalova

- The Astronauts Journal, 5'19'', Marina Belikova

- Catherine, 11'51'', Catherine Britt

- M.I.L.K., 7'53'', Stefan Eling

- Passage, 6'40'', Simon Feat

- The Hoopoe And The Owls, 3'45'', Narges Haghighat

- Khadija, 2'55'', Beshr Idlbi

- Let Them Have Cheese, 2'9'', Jishnav Iyer

- Broken, 4'55'', Jennifer Kidd

- Labyrinth, 8'3'', Stepan Koval

- 300 g/m2, 5'33'', Kamila Kucikova

- Give back the silent spring, 3'18'', Burak Kum

- June, 1'59'', Isis Leterrier

- ABEO, 7'1'', Brenda Lopez

- Toren, 2'13'', Daan Lucas

- Fernweh, 1'3'', Sarah McCarthy

- Five minutes to sea, 7'7'', Natalia Mirzoyan

- Ugly Fairy Tale, 11'44'', Radostina Neykova

- Panic Attack, 3'7'', Eileen O' Meara

- Confetti, 2'28'', El Tercer Pajaro

- The BlackBerry and the Firebeetle, 10', Isaias Perez

- Face Value, 1'45'', Chris Plimmer

- More, 6'12'', Marzieh Rasekh

- The Afterbirth, 4', Ignacio F. Rodo

- Protect the Animals, 35'', Donghai Su

- The Cliff House, 8'16'', Jin Yao Wong

- Little Thing, 4'56'', Or Kan tor

 


 

Τετάρτη 5/6, Ταινίες Μικρού Μήκους, 21:00, Διάρκεια: 120'

 

- Coffee Pot, 9'15'', Thaer Al-azzah

- No Time in the Water, 8'14'', Ali Aktemur

- Far, 13', Arian Dalladaku

- Maybe Tommorow, 3'46'', Lorenzo Fontani

- Back in 5 minutes, 1'44'', Raffaele Imbo

- That Smell, 11'28'', Kyle Lavore

- The Dress of Myriam, 15', Lucas H. Rossi

- Monsieur Henderson, 14'35'', Thomas Scohy

- Day More / Gun Daha, 8'3'', Ahmet Bilal Seyhan

- Απίθανη Δευτέρα, 9'23'', Γεωργία Βρόσγου

- Παίγνια, 5'10'', Χαράλαμπος Παπαδάκης

- Anchorwoman, 20'13'', Ιωάννης Μοναστηρόπουλος

 


 

Πέμπτη 6/6, Ταινίες Μικρού Μήκους, 21:00, Διάρκεια: 118'

 

- Blessed Days, 12'47'', Valentina Casadei

- Saharawi children, 5'17'', Sidi Mohamed Fadel

- The Last Embrace, 4', Saman Hosseinpuor

- Tea, 15', Shokir Kholikov

- Powerism, 2'6'', Hamza Kirbas

- Far from home, 10'17'', Burak Kum

- King Cake, 9', Ivan Magrin-Chagnolleau

- Kelangan, 13'29'', Amalia Priska

- Flying Child, 9'13'', Fazle Rabbi

- Incubo, 17'33'', Leonardo Re

- Hosa Belaku (New Down), 6'32'', Nirmal Thomas

- Toprak, 11'20'', Onur Yagiz

 


 

 Παρασκευή 7/6, Ταινίες Μικρού Μήκους, 21:00, Διάρκεια: 129'

 

- Manes, 8'57'', Francois Jacquelin Carlier

- Selection Day, 15', Donato Colantuono

- Around the Sun, 12', Julio Castro, Vlamir Cruz

- Dispassion, 3', Isaac Ruiz Gastelum

- Layla 1993, 1'40'', Dahyu Hashimi

- Journey, 7'46'', Radheya Jegatheva

- Nowhere Man, 1', SangJin Ko

- Franca, 2'49'', Fabio Leone

- Fluoxetine, 7'6'', Navid Rangani

- Ende Eden, 8'20'', Valentin Stejskal

- AXN, 20'22'',  Jean-marie Villeneuve

- Νοτούρνο, 17'34'' , Ρούσσος Κασιωτάκης

- Απορία, 23'40'', Βασίλης Ματιάκης

 


 

Σάββατο 8/6, Video Art, 21:00, Διάρκεια: 63'

 

- Bush, 1', Anna Burholt

- Metanoia, 7'2'', Arianna Gazca

- DARK, 2'37'',  Johannes Christopher Gerard

- Origami Architecture, 8'19'', Michelle Grasso

- RotGelb, 5'35'', Marcus Grysczok

- Mind Wandering, 4'4'', Dee Hood

- XYX, 3'43'', Sasha Ihnatovich

- The great confinement, 3'23'', Burak Kum

- Heart, 5'26'', Sonia Li

- Film Loop 31: Shisendo, 1'30'', Michael Lyons

- Finestre (Windows), 7'46'', Diana Poput

- 1 Blue Pixel, 8'32'', Denes Ruzsa, Fruzsina Spitzer

- METΛMORPHOSIS, 3'53'', Ίρια Σπηλιοπούλου