• Αγγλικα
  • Ελληνικα
Ιστορικό

14η διοργάνωση

2022

  • “Η κατάχωση και προστασία των αρχαίων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο”Σε συνεργασία με το MOMus – Μουσείο Φωτογραφίας της Θεσσαλονίκης, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και το Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων
  • “Μαρτυρίες – Βλέμματα” 1971 – 2021: Γιατροί Χωρίς Σύνορα και Magnum Photos, 50 χρόνια στο πεδίο – Abbas (IR), Enri Canaj (AL), Raymond Depardon (FR), Thomas Dworzak (DE), Stuart Franklin (UK), Hiroji Kubota (JP), Yael Martinez (MX), Lorenzo Meloni (IT), Paolo Pellegrin (IT), Gilles Peress (FR), Chris Steele-Perkins (UK), Cristina Garcia Rodero (ES), Moises Saman (ES/US), Jerome Sessini (FR), Newsha Tavakolian (IR) – Σε συνεργασία με τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα
  •  “Place” – Ομαδική έκθεση στο πλαίσιο του Photocitizens Σε συνεργασία με το Photocitizens International Photography Festival
  • “landscape stories” – Γιώργος Γιατρομανωλάκης, Κωνσταντίνος Γδοντάκης, Κατερίνα Διγώνη, Κώστας Καψιάνης, Δημήτρης Κοιλαλούς, Μπάμπης Κουγεμήτρος, Γιάννης Κουκουράκης, Πέτρος Κουμπλής, Ιωάννης Κωνσταντίνου, Ηλιάνα Μεϊντάνη, Περικλής Μπούτος, Ρέα Παπαδοπούλου, Κοσμάς Παυλίδης, Αχιλλέας Τηλέγραφος, Κωνσταντίνος Τούντας, Μαρίνος Τσαγκαράκης, Πάνος Χαραλαμπίδης, Μαίρη Χαιρετάκη, Jeff Vanderpool
  • “ΕΝΤΕΥΞΙΣ” – Ομαδική έκθεση φωτογραφίας 23 φωτογραφικών ομάδων του δικτύου “ΕΝΤΕΥΞΙΣ” – Art8 – Αγρίνιο, Bleach-κολεκτίβα για τη φωτογραφία και τις εικαστικές τέχνες – Αθήνα, METApolis – Αθήνα, Φωτοερευνητές – Αθήνα, Εργαστήρι Φωτογραφίας PhotoProletarii – Αθήνα, Shashin Lovers – Αθήνα, Φωτογραφική Ομάδα art.A’s  Φ.Ο.Α., ΦωτΟΑρτ – Φωτογραφική Ομάδα Άρτας, “Αντίθεσις” – Φωτογραφική Ομάδα Βέροιας, εΦΟΔος – Δράμα, Το αυγό 5+1 κλικ μαζί – Ηγουμενίτσα, ”Φ” – Θεσσαλονίκη, Φωτοπόροι – Θεσσαλονίκη, Κέντρο Δημιουργικής Φωτογραφίας Θράκης, ΦΩ.Σ.Π.Ι. – Ιωάννινα, Φωτογραφικός Όμιλος Καβάλας, Φωτογραφική Λέσχη Κορίνθου – ”C.P.C”, Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – ”ΦΛΛ”, Α.Σ.Τ.Ο. – επικοινωνούμε – Πάτρα, Φωτογραφική Λέσχη Πάτρας ”ΗΔΥΦΩΣ”, Κα.Δρω – Φιλιππιάδα, Ο λόγος στην Εικόνα – Χαλάνδρι, Λε.Φ.Κι – Χανιά
  • Photometria Awards – Ομαδική έκθεση των 25 επιλεγμένων φωτογραφιών του διαγωνισμού Photometria Awards 2022 “Looking for the Light”, με κριτή τον Martin Parr Daria Tsygankova, Άκης Πασαλίδης, Noemi Comi, Βασίλης Δ. Γόνης, Βλαδίμηρος Ταχματζίδης, Άγγελος Μπαράι, Mohammad Reza Masoumi, Andi Abdul Halil, Νίκος Κονιδάρης, Arezoo Babagoli , Tatiana Mishchenko, Σοφία Τολίκα, Olga Tkachenko, Gali Tibbon, Elina Kichheva, Elena Kozlova, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Natalia Gorshkova, Μαρία Καροφυλλίδου, Matteo Capone, Azamat Matkarimov, Ali Moarref, Sasan Moayyedi, Sibusiso Bheka, Ισίδωρος Μπλούγκαρης
  • Photometria Student Awards Έκθεση των 4 καλύτερων portfolios του διαγωνισμού Photometria Student Awards 2022- Με κριτή την Λίλα Ζώτου – Επιμέλεια από τους Ιουλία Λαδογιάννη και Τάσο Παπαδόπουλο “Βalamos”, Νικήτας Σιφονιός, “Απώλεια, Καψουλάκη Μάρθα, “People”, Ελένη Μορφούλια, “Ακατάλυτα Δεσμά”, Ερμιόνη Ξηρού
  • Parallel Voices – Ομαδική έκθεση των 9 επιλεγμένων φωτογραφικών σειρών του διαγωνισμού Parallel Voices 2022– Giacomo Infantino (IT), Σάκης Δαζάνης (GR), Αντώνης Παναγόπουλος (GR), Stephie Grape (GR), Mauro Curti (IT), Rosa Rodriguez (ES), Λευτέρης Παρασκευαΐδης (GR), Mark Adams (GB), Natalia Kepesz (PL) 

2021

13η διοργάνωση

“Slash & Burn”, Terje Abusdal (NO)

“The Revolution”, Constantin Duma (RO)

“Surfaces”, Justine Tjallinks (NL)

“Pregnant Pauses”, Βασίλης Κωνσταντίνου (GR)

“In and out@Ioannina.gr”, Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος (GR)

“Μίτος / το νήμα της Ελλάδας”, Μιχαήλ Παππάς (GR)

“Chrysalis”, Όλγα Στεφάτου (GR)

Επιμέλεια από την Verge Collective

Με την υποστήριξη των:

Δήμος Ιωαννιτών, Φωτογραφικά Αρχεία του Μουσείου Μπενάκη, Φωτογραφικά Αρχεία του Ελληνικού Λογοτεχνικού και Ιστορικού Αρχείου του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης (ΕΛΙΑ/ΜΙΕΤ), Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Εταιρεία Ηπειρωτικών Μελετών (Ε.Η.Μ.), Ίδρυμα «Ιωσήφ και Εσθήρ Γκανή», εκδόσεις ΚΑΠΟΝ, εκδόσεις Κέδρος, Ίδρυμα Βορειοηπειρωτικών Ερευνών (Ι.Β.Ε.), Μέκειο Οικοτροφείο, Κωστής Μουσελίμης, VP Αρχιτεκτονικό Γραφείο

Με κριτή τον Martin Parr

Maryam Sadat Ahmadi, Mazyar Asadi, Alok Avinash, Chris Bekos, Akash Singh Chauhan, Anirban Ganguly, Hamed Khalili, Okuneva Victoria Ivanovna, Suryodoy Mandal, Alberto Mazzieri, Guergana Radeva, Antonio Aragon Renuncio, Sujan Sarkar, Mouneb Taim, Vitali Zhykharau, Yorgos Kapsalakis, Fani Karanikola, Zisis Kardianos, Nikos Konidaris, Alex Konstantinidis, Maria Kosifidou, Meni Seiridou, Roussos Skarvelakis, Stavros Stamatiou, Angela Svoronou

Noemi Comi (IT)

Emilia Haar (DE)

Karoline Schneider (DE)

Alexandre Silberman (FR)

Ιωάννης Ασμής (GR)

Πολυδεύκης Ασωνίτης (GR)

Βασίλης Βασιλείου (GR)

Μάκης Μακρής (GR)

Βασιλική Στάμου (GR)

“Το κουνούπι” – συνεργατικός χώρος για τη φωτογραφία και τις εικαστικές τέχνες – Αθήνα,

Art8 – Αγρίνιο

METApolis – Αθήνα

Διάφραγμα26 – Αθήνα

Φωτοερευνητές – Αθήνα

Φωτο-Προλετάριοι – Αθήνα

Φωτογραφική Ομάδα art.A’s  Φ.Ο.Α.

ΦωτΟΑρτ – Φωτογραφική Ομάδα Άρτας

εΦΟΔος – Δράμα

5+1 κλικ μαζί – ΑΒΓΟ Ηγουμενίτσα

Κέντρο Δημιουργικής Φωτογραφίας Θράκης

ΦΩ.Σ.Π.Ι. – Ιωάννινα

Φωτογραφικός Όμιλος Καβάλας

Φωτογραφική Oμάδα Κομοτηνής

Φωτογραφική Λέσχη Κορίνθου – C.P.C

Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – ΦΛΛ

Φωτογραφική Ομάδα Πάρου

Α.Σ.Τ.Ο. – επικοινωνούμε – Πάτρα       

Φωτογραφική Λέσχη Πάτρας ”ΗΔΥΦΩΣ”

Λε.Φ.Κι – Χανιά

Επιμέλεια από τους Ιουλία Λαδογιάννη και Τάσο Παπαδόπουλο

Με κριτή την Λίλα Ζώτου

 

“Blyertspenna”, Εύα Βέη

“Ευρήματα”, Αθανάσιος Θηρίου

“Visited Places”, Χρύσα Κατσαντώνη

“Samba”, Στεφανία Νίκου

“Εγκατάλειψη”, Χριστίνα Ρώση

12η διοργάνωση

2020

“Apt22”, Adriana Granado (BR)

“Distant Thunder”Mariya Kozhanova (RU)

“Sequences of Truth and Deception”Vanja Bučan (SI)

“Ένα πορτρέτο του Βόλου”, Δημήτρης Λέτσιος (GR) / Σε συνεργασία με την Thessaloniki PhotoBiennale 2018 & το Μουσείο της Πόλης του Βόλου

“Hospital”Δημήτρης Μυτάς (GR)

“Ο αφρός των ημερών”, Σπύρος Στάβερης (GR)

Antonio Aragón Renuncio, Beatrice Schuett Moumdjian, Brut Carniollus, Emmanuel Fehr, Erik Herrera,

Filip Machac, Harsha Vadlamani, Ignacio Izquierdo Patino, Malgorzata Szura Piwni, Martina Cemin, Patrick Zélis,

Teresa Novotny, Άκης Δέτσης, Αλέξανδρος Κωνσταντινίδης, Αναστασία Καβαρδίνα, Αχιλλέας Αγγελόπουλος,

Βασίλης Κωνσταντίνου, Γεωργία Κυδωνάκη – Χασάπη, Γεωργία Παπαχρήστου, Δημήτρης Λαπούσης,

Ειρήνη Λαχανά, Μάρκος Κυπριανός, Νίκος Κονιδάρης, Σπύρος Βακολίδης, Χρήστος Δημητρίου

Ela Polkowska

Gian Marco Sanna

Simone Jimena Rudolphi

Svetlin Yosifov

Αρέτα Περιστέρη

Βασίλης Νεμπεγλεριώτης

Κωστής Αργυριάδης

Νίκος Πρίπορας

Πηνελόπη Θωμαΐδη

2019

11η διοργάνωση

“Collectives”, Cassio Vasconcellos (BR) /

Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Βραζιλίας στην Ελλάδα

“Terror Incognita”, Daro Sulakauri (GE)

“Meliggoi Garden”, Miho Suzuki (JP)

Our Scattered Parts”, Saeed Rezvanian (IR) ft. Farzaneh Radmehr (IR)

“Τίποτε Προσωπικό”, Γιάννης Παντελίδης (GR) /

Σε συνεργασία με την Thessaloniki PhotoBiennale 2018

“Εικόνες μιας άλλης Ευρώπης”, Κωνσταντίνος Πίττας (GR)

“America in a Trance”, Νίκος Γ.Καλλιανιώτης (GR/US) /

Σε συνεργασία με την Thessaloniki PhotoBiennale 2018

“Birds of pollution”, Carmen Sayago (ES) (Photon Festival)

“Fathers”, Eszter Herczeg (HU) (Budapest Photo Festival) /

Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Ουγγαρίας στην Ελλάδα

“Ecce Homo”, Oana Stoian (RO) (Photo Romania Festival)

Constantine Marahov

Karla Guerrero

Αντιγόνη Μεταξάκη

Βασίλης Ζαβέρδας

Γιάννης Ζινδριλής

Ίρια Σπηλιοπούλου

Κατερίνα Τσακίρη

Κυριάκος Μιχαηλίδης

Στράτος Μαραγκός

10η διοργάνωση

2018

“Ιστορίες, Ελλάδα 2017”, Antonina Gugala (PL)

“El Clot”, Jorge Lopez Munoz (ES)

“ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΜΑΗ ΤΟΥ ‘68”, Philippe Gras (FR)

“Our life in the shadows”, Tania Franco Klein (MX)

“Το βλέμμα της αιωνιότητας”, Ηλίας Μπουργιώτης (GR)

“Family Affair”, Κατερίνα Τσακίρη (GR)

“WISH YOU WERE HERE”, Κωνσταντίνος Ιγνατιάδης (GR)

“Εισβολείς”, Dora Lutz (HU) (Budapest Photo Festival)

“Vestigium”, Sergi Alcazar Badia (ES) (Photon Festival)

“Η Λίμνη που δεν Βλέπεις”, Ρέα Παπαδοπούλου (GR) (Photometria Festival) /

Με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Ουγγαρίας στην Ελλάδα

David Denil

Elizabeth Rovit

Stephane Charpentier

Γιάννης Δημητράς (GR)

Γιώργος Μαραζάκης (GR)

Δομνίκη Μητροπούλου (GR)

Ευάγγελος Σταμουλάκης (GR)

Ιωσήφ Γαλανάκης (GR)

Χρήστος Δημητρίου (GR)

2017

9η διοργάνωση

“Family”, Alain Laboile (FR)

Με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος

“Mother”, Tran Viet Van (VN)

“Heterotopia”, Παναγής Χρυσοβέργης (GR)

“Corpo Umano”, Στέφανος Πάσχος (GR)

“Η φωνή του Αντώνη”, Χρήστος Καπάτος (GR)

Alba de la Asuncion, Fang Liu, Hao-Long – Hsu, Jorge Lopez Munoz, Sudipto Das, Άντζελα Σαϊράφ, Αντρέας Κατσάκος, Απόστολος Παλάσκας, Άρτεμις Κουλουρά, Βασίλης Ζαβέρδας, Βασίλης Σιάμπαλης, Γεώργιος Αγγέλης, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Γωγώ Πονηράκου, Δημήτρης Βαβούρας, Δημήτρης Ραπακούσης, Ελευθέριος Πλαβός, Ερωφίλη Γαγάνη, Θωμάς Γκαρίπης, Ιγνάτιος Κουρουβασίλης, Κωστής Μουσελίμης, Νίκος Κατσιαρίμπας, Ρίτα Τηλκερίδου, Σοφία Μπεάκη, Χριστίνα Καραγιάννη

Frederic Luczak

Han Shun Zhou

Aντιγόνη Κουράκου

Βασίλης Ζαβέρδας

Kωνσταντίνος Γδοντάκης

Νικόλας Χρυσός

Πολυδεύκης Ασωνίτης

Σάββας Κόης

Σταύρος Σταματίου

8η διοργάνωση

2016

“Everyday is a Wingla day”, Akif Hakan Celebi (TR/US)

“In a window of Prestes Maia 911 Building”, Julio Bittencourt (BR)

“Going Home”, MuGe (CΝ)

“Family”, Rachael McArthur (CA)

“The Land of Living Past”, Rhodri Jones (GB)

Catalin Munteanu, Davide Palmisano, Leticia Ζica, Lorenzo Palombini, Nensi Bogdani, Tran Viet Van, Άγγελος Χριστοδουλάκης, Απόστολος Στράντζαλης, Βασίλης Ζαβέρδας, Γιάννης Ρομπόκος, Δημήτρης Βαβούρας, Κωνσταντίνος Γδοντάκης, Λευτέρης Παρασκευαΐδης, Λεωνίδας Μπακόλας, Μαγδαληνή Κορμπάκη, Μαρίλια Φωτοπούλου, Νίκος Γκόλιας, Όλια Πασπαλάκη, Παναγιώτης Ζιώβας, Σάββας Καραπαναγιώτης, Σταύρος Σταματίου, Σωτήρης Τσαγκατάκης, Τάσος Χίος

Andrey Lomakin

Garcia de Marina

Jannis Tordheim (Ιωάννης Θεοδώρου)

Άγγελος Μπαράι

Βασιλική Σανδάλη

Γιάννης Ρομπόκος

Δημήτρης Χαντζάρας

Τάσσος Χίος

Χρήστος Σωτηρόπουλος

2015

7η διοργάνωση

“Εικόνες πίστης”, Αβραάμ Παυλίδης (GR)

Κώστας Μπαλάφας (GR) /

Σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη

“Τα κορίτσια κοιμούνται επάνω” & “Χάλκη”, Ρέα Παπαδοπούλου (GR)

“Θεοφάνεια”, Σπύρος Ζερβουδάκης (GR)

“Άθως/Τα χρώματα της Πίστης”, Στράτος Καλαφάτης (GR)

“Τεριρέμ”, Χάρης Κακαρούχας (GR)

Aida Biceri, Jan Zappner, Katarzyna Krzykowska, Nensi Bogdani, Rachael Elizabeth McArthur, Simone Sapienza, Smedlyaev Arthur, Tomas Τενεκετζής, Ανθή Ρεβύθη, Απόστολος Στράντζαλης, Αρετή Αλεξανδράκη, Βαγγέλης Κουσιώρας, Γιάννης Σιμητόπουλος, Γιάννης Δημητράς, Ελένη Μαχαιρά, Ηλίας Κατσούρας, Ιωάννα Γρηγοριάδου, Κωνσταντίνος Μαρκογιάννης, Κώστας Καραίσκος, Λάμπρος Ανδριανάκης, Μαρία Οικονόμου, Μάρκος Κυπριανός, Στέλλα Μελιγκουνάκη, Τάσος Ζωίδης, Χάρης Παναγιωτακόπουλος

Αφρoδίτη Αγγελετοπούλου

Βασίλης Γόνης

Βασίλης Παντελίδης

Γιώργος Διγαλάκης

Ιωάννης Μπενέκος

Κωνσταντίνος Χατζής

Νίκη Πάνου

Παναγιώτης Φιλίππου

Φωτούλα Κώτσια

6η διοργάνωση

2014

“Ελλάς”, Herbert List (DE)

“Χορός & Αρχαιότητα”, Nelly’s /

Σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη

Jonnek Jonneksson (DE)

“The Greek portfolio”, Κωνσταντίνος Μάνος (GR) /

Σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη

“Land Ends”, Παύλος Φυσάκης (GR)

Paul O’Leary, Vittorio Zunino Celotto, Αντρέας Νικολαράκης, Αντωνία Σκευάκη, Αφροδίτη Αγγελετοπούλου, Αχιλλέας Τρανουλίδης, Βασίλης Ντόβας, Γεωργία Πονηράκου, Γιώργος Γαβριλάκης, Δημήτρης Ουζούνης, Ελένη Μαχαιρα, Εύα Νεράντζη, Ευάγγελος Ζούκας, Ηλίας Σεφερίδης, Ιωάννης Μπενέκος, Κρέων Κρυωνάς, Κώστας Σουλτάτης, Κωνσταντίνος Μαρκογιάννης, Λευτέρης Πασχάλης, Μακρίνα Πετροπούλου, Νάντια Χελιδόνη, Σπύρος Ζερβουδάκης, Στέλλα Αγγελάκη, Στέλιος Καραθεοδώρου, Τάσος Χίος

Γιώργος Καμηλάκης

Παναγιώτης Μανούσης

Παναγιώτης Ντούρος

Πέτρος Ζήσης

Σωκράτης Τσουμελέκας

Χρήστος Τσουμπλέκας

2013

5η διοργάνωση

“back to the future”, Irina Werning (AR)

“Climate Oxide”, Robert Van Waarden (CA/NL)

“The Greek File”, William Abranowicz (US)

“Greece”, Ιάκωβος Χατζησταύρου (CY)

Jonnek Jonneksson, Αλέξανδρος Αναγνωστίδης, Αλεξάνδρα Μπριασούλη, Άλκηστη Παπαδοπούλου, Ανδρέας Νικολαράκης, Βαγγέλης Γιωτόπουλος, Βασίλειος Μπεκιάρης, Βασίλης Ρήτας, Γεωργία Κυδωνάκη, Γιώργος Μαραζάκης, Εβίτα Ταχατάκη, Ελένη Μαχαιρά, Ηλίας Σεφερίδης, Κυριακή Φραγκιαδάκη, Κωνσταντίνος Βαλτσάνης, Κωνσταντίνος Γδοντάκης, Μάρκος Κυπριανός, Περικλής Φωτοδήμος, Πέτρος Ξενικός, Σάβας Κόης, Σπύρος – Αναστάσιoς Τσαμπάς, Σπύρος Ζερβουδάκης, Σταύρος Σταματίου, Χρήστος Δηνόπουλος, Χρήστος Κοσμάς

4η διοργάνωση

2012

“Αλβανία, Εικόνες στο Μεταίχμιο”, Γιάννης Δήμου (GR)

“Σύνορα”, Δάφνη Τσουμάνη (GR)

“Η πόρτα στην Ευρώπη”, Μάρω Κουρή (GR)

“Ανάμεσα”, Μιχάλης Κυρζίδης (GR)

“Θράκη”, Πέπη Λουλακάκη (GR)

Αλέξανδρος Δάλκος, Απόστολος Στράντζαλης, Αχιλλέας Φίλιος, Βαγγέλης Γιωτόπουλος, Βασίλης Ντόβας, Βασίλης Πρωτόπαππας, Γιάννης Βάκρινος, Γιώργος Γιαννόπουλος, Γιώργος Παράς, Γρηγόρης Δάλλης, Δημήτρης Ντάρας, Διαμάντης Θέμος, Ελένη Μαχαίρα, Θεόδωρος Ρήγος, Ιωάννης Στεφανίδης, Λεωνίδας Μπακόλας, Μαρία Καππάτου, Νίκος Παπαδάκος, Πηνελόπη Χριστοδουλίδη, Σάκης Δαζάνης, Σπύρος Ζερβουδάκης, Σταύρος Σταματίου, Τάσος Χίος, Χάρης Παναγιωτακόπουλος, Χρήστος Δημητρίου

2011

3η διοργάνωση

André Bakker (NL)

“Colombia”, Niels Van Iperen (US)

“Πιστοποιητικό αρ. 000358/, Οι συνέπειες από το Πυρηνικό ατύχημα του Τσερνομπίλ”, Robert Knoth (NL)

 “Α-πορίες” & “Βόρεια Κορέα: Κόκκινη Ουτοπία”, Γιάννης Κόντος (GR)

“de·tached”, Μηνάς Παπαδόπουλος (GR)

Αθηνά Καρόκη, Αποστόλης Στράντζαλης, Βαγγέλης Κουσιώρας, Βιργινία Φιλιππούση, Γεωργία Κυδωνάκη, Γεώργιος Μιχάλης, Γιώργος Καμηλάκης, Γ. Παράς, Ευάγγελος Νεράτζης, Κωσταντίνος Κατσούλης, Λευτέρης Παρασκευαϊδης, Λίλα Ζώτου, Μαρία-Ιωάννα Μακαντάση, Μάρκος Κυπριανός, Νίκος Βαβδινούλης, Νίκος Βλάχος, Παναγιώτης Αδαμόπουλος, Πρόδρομος Αναστασίου, Πέτρος Μουρούζης, Σπύρος Ζερβουδάκης, Σπύρος Τσάμπας, Στάθης Κατσαδήμας, Σωκράτης Μπαλταγιάννης, Τάκης Μανδέλης, Χρήστος Τσουμπλέκας

2η διοργάνωση

2010

“Οι άνθρωποι της πέτρας”, André Bakker (NL)

“Δρόμοι της Νέας Υόρκης”, Δημήτρης Μέλλος (GR)

Noel Xavier, Seval Kalin, Αγγελική Τσοτσώνη, Αθηνά Στεφανίδη, Ανδρέας Κατσάκος, Απόστολος Στράντζαλης, Βαγγέλης Γιωτόπουλος, Γεώργιος Κωστάκης, Γρηγόριος Νταλης, Ευθύμης Σανίδης, Κώστας Παπαγεωργίου, Μιχάλης Κωνσταντινίδης, Νάσος Κουντουράκης, Νίκος Υφαντής, Ξανθός Νεράντζης, Σπύρος Πετρόγιαννης, Τζο Βαλλιανάτου, Τίνα Παππά, Χρήστος Κόλλιας, Χρήστος Τσουμπλέκας

2009

1η διοργάνωση

Αλέξανδρος Βρετάκος, Βαγγέλης Γιωτόπουλος, Γεώργιος Βλαχόπουλος, Δημήτρης Ζωγράφος, Ελένη Γερούση, Ελένη Φαρμάκη, Κωνσταντίνα Κόλλια, Μαίρη Ανδριώτη, Μαριλία Λένη, Παναγιώτα Γιαννάκου, Σούλα Παλέντζα, Στέλιος Καραθεοδώρου, Σωκράτης Τσουμελέκας, Τερψιθέα Κρεμάλη